Hisztamin intolerancia könyvek
Szakirodalom és táplálkozás
Azokat a hisztamin intolerancia szakirodalmat és szakácskönyveket gyűjtöttem össze, amelyek eddig magyar nyelven megjelentek.
Azokat a hisztamin intolerancia szakirodalmat és szakácskönyveket gyűjtöttem össze, amelyek eddig magyar nyelven megjelentek.
Amikor bekerült az életembe a hisztamin intolerancia, ismeretlen fogalmak jelentek meg az életemben. Heteket töltöttem a feltérképezéssel, hogy értsem, mi ez az egész és mit is tehetek, hogy jobban legyek.
2020-ban jelentek meg Rubin Eszter szakácskönyvei, s az egyikben találhatunk egy tanulmányt, amely segít érthetővé tenni a hisztamin intoleranciát. (In: Rubin Eszter: Hisztamin-intolerancia szakácskönyv 2.: Receptek a gyógyuláshoz, Budapest, Jaffa Kiadó, 2020. 223-257 oldal).
A összefoglaló segíteni tud, hogy tisztázzuk valóban érintettek vagyunk-e a hisztamin intoleranciában. Segítséget kaphatunk abban is, mi segítheti a pontos diagnózis felállítását. A szerző körbejárja a rejtélyes tünetek összességét, és lehetséges javaslatot tesz.
A szerző a gyógyulás útját az integratív szemléletben látja, mely több tényezőre épül. Tartalmazza a gyökérokok feltárását, a megfelelő táplálkozás kialakítását, és a lelki és mentális tényezők feltárását jelöli meg.
Megismerhetjük azt is, melyek a lehetséges kiváltó okai a hisztamin intoleranciának, hogyan alakulhat ki. Képet kaphatunk arról, milyen kapcsolata van a hormonrendszerre. A szerző bemutatja az utat az egészséges egyensúly irányába.
Megtudhatjuk, miért fontos a gyulladáscsökkentés, mikor javasolt ennünk, mi van a mozgással, továbbá milyen vitaminok és nyomelemek támogatják a gyógyulásunkat.
A dietetikus szerző 2013-ban rövid összefoglalót készített a hisztamin intoleranciáról. Alapfogalmakat tisztáz, összegzi a tüneteket, támpontokat ad a lehetséges diagnózis felállításáhához.
A cikkben rövid ősszefoglaló táblázatot találunk az erősen korlátozandó, a korlátozandó és a panaszt okozó élelmiszerekről, segítve, hogy mit érdemes fogyasztanunk. A diétás napló segíthet számunkra az egyéni érzékenység feltárásában.
Meghökkentem, amikor beléptem az első HI face csoportban, tízezrek próbálnak tájékozódni és információkat szerezni arról, hogyan is legyenek jobban. Ezeknek a tömegeknek tud a táplálkozás terén támaszt adni Rubin Eszter könyve, amely fontos kiindulóalap, ha valaki szeretne nullás étrendet, azaz a 0-s csoportba alapanyagokból finom ételeket készíteni. (SIGHI-lista a Swiss Interest Group Histamine Intolerance).
Rubin Eszter érintett lévén tapasztalati úton alakította ki a táplálkozása sarokköveit és ebből adódó személyes tapasztalatait osztja meg velünk. Ebben fontos alapszabályokat és alapelveket alkot meg: a beszerzésről, a tárolásról, a vásárlásról, a tervezésről.
Az ételek összeállításában fontos szempont, hogy nélkülözze a tejet, a glutént, a szóját, a kukoricát, a hüvelyeseket, mellőzze a cukorféléket és édesítőszereket.
A kötet végén ételcsoportoként találhatjuk meg a kerülendő, a kockázatos és a jól toleralható ételeket.
„Akkor mit eszel? Most már nem azért élek, hogy egyek, hanem azért eszem, hogy éljek.” Rubin Eszter elkötelezetten folytatja a tapasztalatai megosztását és új recepteket oszt meg velünk. Célja, hogy sokaknak megmutassa az utat egy élhetőbb élethez.
A receptek alkalmazásánál a legfontosabb az egyéni állapotod maximális figyelembe vétele, azaz Te mire mit tudsz fogyasztani. Merülj el a reggelik és útravalók, levesek és saláták, húsevőknek, vega ételek és a desszertek világában.
Összeállította: Boros Ildi